قیمت زعفران

/ / بلاگ
قیمت زعفران

قیمت زعفران نسبت به دیگر ادویه ها تفاوت زیادی دارد و این مسئله باعث شده به عنوان گرانترین ادویه جهان یا طلای سرخ نام گذاری شود. اما انواع زعفران قیمتهای مختلفی دارند و شاید برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که علت تفاوت آن چیست، با زعفران کالا همراه باشید تا با نحوه قیمت گذاری زعفران و دلایل آن آشنا شوید.

اولین سوالی که در ذهن خیلی از افراد است این است که چرا قیمت زعفران بالاست؟ جالب است بدانید قیمت 450 گرم زعفران 5000 دلار و 450 گرم وانیل 600 دلار است ، پس همین تفاوت قیمت می تواند ارزش این طلای سرخ را در جهان نشان دهد.

چرا قیمت زعفران بالاست و دلایل گرانی زعفران چیست؟

برای اینکه بدانید چرا زعفران گران است، ابتدا باید از نحوه کشت و برداشت آن اطلاع کسب کنید. همانطور که در مطالب قبل درباره نحوه کشت و برداشت زعفران بارها صحبت کردیم ، باید بدانید پیچیدگی کاشت و نگهدرای از آن باعث شده تعداد زیادی افراد را درگیر خود کند.

برداشت زعفران توسط دست و با تعداد بالای کارگر انجام میشود

تصور کنید تنها برای جدا کردن کلاله زعفران که بصورت دستی انجام میشود ، ده ها نفر باید مشغول چیدن این محصول ظریف بدون صدمه دیدن آن شوند و همین اولین عامل گران شدن و بالا رفتن قیمت زعفران است.

حجم زیاد گل زعفران برای تعداد کم کلاله لازم است

مسئله بعدی و تاثیر گذار در قیمت زعفران مقدار محصول به دست آمده از مقدار زیادی گل است ، در واقع کلاله زعفران از هر کل تنها 3 شاخه است و اگر بخواهیم مثلا یک کیلوگرم زعفران داشته باشیم باید حدود 2000 گل برداشت شود. شگوفه زدن گل زعفران 6 هفته طول میکشد.

تاثیر شیمیایی ساختار زعفران در قیمت

دو عامل توضیح داده شده یعنی حجم بالای گل مورد نیاز برای تولید و نیروی انسانی از دلایل بالا بودن قیمت زعفران نام برده شد ، اما عاملی دیگر نیز باعث افزایش قیمت زعفران می شود؛ ترکیبات اصلی زعفران که رنگ ، بو و طعم آن را تشکیل می دهند توسط ساختار شیمیایی عناصر گرانی چون پیکروکروسین، کروسین و سافرونال می باشد.

کاشت زعفران همه جا ممکن نیست

یکی دیگر از دلایل گران بودن زعفران ، محدودیت در محل کشت این گیاه است و به همین دلیل مناطق خاصی مثل منطقه قائنات این گیاه کشت و برداشت می شود. البته زعفران ایرانی در تمام جهان شناخته شده و جالب است بدانید 90 درصد زعفران جهان توسط ایران تولید می شود.

زعفران یک نوع چاشنی و رنگ‌ دهنده طبیعی و پرخاصیتی است که از زمان های قدیم در پخت و پز غذاهای مختلف ایرانی از این ادویه استفاده میشد. برای اینکه از زعفران و رنگ دهی آن استفاده کنید روش های مختلفی مانند دم‌کردن آن یا ریختن آن روی یخ وجود دارد که روش اول رایج تر از دیگری است.

برداشت زعفران بسیار سخت است

شاید بتوان گفت دلیل دیگر گرانی زعفران به علت سختی تهیه و فراوری آن باشد. زیر برای تهیه مثلا یک کیلو زعفران به 2000 گل زعفران نیاز است تا مواردی مثل چیدن گل ، جدا کردن و موارد دیگر را که توسط کارگران زحمت کش عمدتا زنان انجام میشود.

فروشگاه اینترنتی زعفران کالا

زعفران گیاه دارویی

زعفران یک گیاه دارویی ارزشمند است و می توان از آن به عنوان یک داروی گیاهی پر استفاده نام برد.

بهبود طعم و رنگ غذا

زعفران به حد زیادی در کیفیت انواع نوشیدنی و پخت و پز، تغییر ایجاد می کند و نمیتوان از طعم آن چشم پوشی کرد. این ادویه سالیان درازی در سفره ایرانی ها بوده است.

قیمت زعفران ایرانی

قیمت زعفران با توجه به نوع آن نیز متفاوت است. مثلا قیمت زعفران نگین یا ممتاز و یا زعفران سرگل قائنات ، زعفران دسته ، پوشال با هم متفاوت است. قرارگیری آن در ظروف خاص مثل پاکت و یا ظرف فلزی نیز در تعرفه گذاری متفاوت خواهد بود. البته زعفران فله بدون بسته بندی می باشد و به مراتب ارزانتر است. برای مشاهده قیمت زعفران به صفحه فروشگاه زعفران بروید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *